Monday, July 27, 2015

Flora MacDonald 1926 - 2015


Flora MacDonald - 1926 - 2015

Flora MacDonald was first elected to the House of Commons in 1972, representing the riding of Kingston and the Islands. After her defeat in 1988, Flora retired from politics and concentrated on humanitarian work.
Flora MacDonald received the Order of Canada in 1992 when she was cited for her "distinguished leadership in federal politics" and her humanitarian work.

Caricature by Frank A. Edwards  '87 

Wednesday, July 22, 2015

The Carriage House Work Shop


The Carriage House Work Shop    10" x 12"    O/P


The Original Scene

Palette - Cobalt Blue, Ultramarine Blue,  Alizarin , Cad. Yellow, Lemon Yellow and Tit. White

'til next..

Wednesday, July 15, 2015

Napanee River, Napanee


The Chip Truck Park, Napanee River    9" x 12"    O/P



The Park


On The Easel



Friday, July 10, 2015

Lone Stone House


Oldest Home On The Street    16" x 20"    O/C




...Painting in progress



The Original Scene

'til next...


Tuesday, June 23, 2015

Lily


Lily    24" x 30"    O/C

Thursday, June 18, 2015

Weeding The Garden


The Onion Patch    11" x 14"   O/C

Tuesday, June 09, 2015

Home on the St.Lawrence


Home On The St.Lawrence    16" x 20"    O/C